Zánět sliznice středního ucha a současně i výstelky dutin a dutinek ve spánkové kosti je ve 40-60% případů virový, podle některých údajů začíná jako viróza až v 90%. Zpravidla, ale ne vždy, je spojen s rýmou – zánětem v nose a v nosohltanu a také v Eustachově trubici.
Jedná se o onemocnění samoúzdravné, stejně jako rýma. K vyléčení dojde ve většině případů i bez léčby, ale stejně jako rýma i zánět středního ucha může vyústit v některé komplikace anebo přejít do chronického stádia s dlouhodobým zhoršením sluchu. Proto jsou vhodné ORL kontroly se sledováním ucha až do normalizace nálezu.
Středoušní zánět navíc silně bolí. Návštěva ORL ordinace může přinést prakticky okamžitou úlevu a výrazně zkrátit průběh nemoci.
Rizikové faktory:
- zimní období
- návštěva předškolního zařízení (školky)
- alergie
- pasivní kouření
- adenoidní vegetace, „nosní mandle“
- některé vrozené vady, rozštěp patra, Downův syndrom aj.
Tradují se, ale mezi rizikové faktory nepatří:
- očkování. Naopak očkování pneumokokovou vakcínou podle některých studií snižuje riziko zánětu.
- voda v uchu
- průvan, vítr. Nafoukání do ucha středoušní zánět nezpůsobí. V chladném počasí vítr umocní spíše celkové prochladnutí, včetně hlavy a sliznic, to pak může vést k rozvoji infekce. Pořádná čepice je proto lepší ochranou než vata v uchu.
Typické příznaky:
- bolest ucha. Avšak často používaná zkouška zatlačením na tragus, tj. chrupavku před vchodem zvukovodu, je velice nespolehlivým příznakem.
- zvýšená teplota, horečka
- bolesti svalů a kloubů, zvracení, průjem a další příznaky jako při jiných virózách
- nedoslýchavost. Ucho je vždy zalehlé – normální sluch prakticky vylučuje diagnózu zánětu středního ucha.
- výtok z ucha. Pokud se objeví, je známkou perforace bubínku, který prasknul přetlakem sekretu ve středním uchu. Zpravidla se záhy uleví.
Léčba akutního zánětu středního ucha:
- léky proti teplotě a bolesti, sirupy či čípky s obsahem ibuprofenu nebo paracetamolu
- tzv. „lihové vložky“ (vatové špičky a boralkohol, lze zakoupit běžně v lékárně). Zvýšené prokrvení zevního zvukovodu může reflexně ulevit od bolesti. Alpa nebo slivovice bude mít sice efekt obdobný, ale rozhodně do ucha nepatří!
- teplý obklad může ulevit obdobně jako lihové vložky, ale pozor na opaření boltce!
- kapky s obsahem analgetika. Je třeba si uvědomit, že cokoli nakapeme do ucha, zateče jen k bubínku. Zánět však probíhá až ve středním uchu, tedy za bubínkem. Proto žádné z kapek neléčí infekci, jejich účinek je jen pomocný, ke snížení bolestí.
- antibiotika mají své místo jen u některých středoušních zánětů, rozhodně nejsou nutná vždy!
- běžné nosní kapky proti rýmě, k uvolnění nosu a případně Eustachovy trubice. Jejich efekt je lepší než účinek antibiotických nosních kapek. Koncentrace účinné látky v kapkách určených nejmenším dětem je malá a riziko poškození nosní sliznice nízké i při dvoutýdenní aplikaci.
- propíchnutí bubínku, tzv. paracentéza, vede k uvolnění tlaku ve středním uchu a tím zpravidla k okamžité úlevě od bolesti.
Do ucha v žádném případě nepatří česnek, ušní svíčky ani jiné zaručené přípravky, které radí babičky nebo diskuze na maminkovských webových stránkách. Nejenže nepomůžou, ale mohou vést k závažnému poškození kůže zevního zvukovodu!
Po doléčení akutního zánětu je vhodná kontrola v ORL ambulanci s odstupem asi tří týdnů. Měli bychom ověřit, že střední ucho je dobře provzdušněné. V opačném případě zůstane zhoršený sluch!